Darmowa dostawa do paczkomatu powyżej 600zł na terenie Polski! Bezpieczne zakupy - masz 30 dni na zwrot.

Rapé – poznaj moc świętej tabaki

Rapé potrafi ukorzenić energię, oczyścić ją i wesprzeć w pracy z intencją. Jak działa na człowieka święta tabaka? Kiedy po nią sięgnąć i jak stosować? Odkryj tajemnicę substancji, która może odmienić Twoje życie.

Co to jest rapé? Poznaj świętą, szamańską tabakę.

Rapé to jeden rodzaj świętej tabaki, wytwarzanej przez plemiona w rejonie Acre w Brazylii (na przykład przez plemię Yawanawá, które słynie ze swojej wyjątkowej relacji z rape i można śmiało powiedzieć, że są ambasadorami tej medycyny na świecie) i stosowanej od tysięcy lat w regionie Amazonii jako potężne, a jednocześnie łagodne dla duszy narzędzie.

Czym tak naprawdę jest rapé? To mieszanka sproszkowanego tytoń Mapacho oraz popiołów drzew, przetartych przez bardzo drobne sito na drobny i suchy pył w różnych odcieniach szarości lub beżu. Sam proces powstawania rapé jest mistyczny i wieloetapowy, a sposoby przygotowania poszczególnych roślin często pozostają tajemnicą plemion. Ale uwaga: w rapé nie jest stosowany tytoń, który możesz kojarzyć z papierosami (Nicotiana tabacum), a Nicotiana rustica (czyli tzw. tytoń bakun, inaczej Mapacho). Jest on zdecydowanie silniejszy od “zwykłego” tytoniu, daje większy efekt uziemienia, “osadzenia w sobie”. Oba rodzaje tytoniu różnią się też kolorem (Rustica jest ciemniejszy od tabacum). Samo używanie tytoniu przez plemiona w Ameryce Południowej jest zakorzenione w ich kulturze i służy wielu różnym celom: wywoływaniu transów, pomocniczo w rytuałach dojrzewających kobiet, w ceremoniach przewidywania pogody czy podczas żniw. Ważne, żebyś wiedział/a, że rapé absolutnie nie jest narkotykiem ani nielegalną substancją – to produkt, który w swojej czystej, naturalnej postaci możesz bez przeszkód stosować czy przechowywać.

Wśród rapé znajdziesz wiele różnych rodzajów mieszanek różniących się składem, czyli przede wszystkim proporcjami i zawartością różnych popiołów ze świętych, leczniczych drzew oraz takich roślin np. kakao czy ziarna Tsunu. Każda z nich zapewnia inne działania i doznania podczas przyjmowania działania.

Ważne: Rapé nie przyjmuje się w celach rozrywkowych. Domeną rapé jest wiedza, wgląd w siebie, medytacja.

Jak działa rapé?

Rapé naprawdę działa, dlatego warto zaprosić je do swojego życia i pozwolić mu, zrobić porządek z tym, z czym nie radzą sobie konwencjonalne metody. 

  • rapé przede wszystkim znakomicie oczyszcza nos, zatoki i krtań, działa antybakteryjnie i może wesprzeć w profilaktyce zakażeń wirusowych czy bakteryjnych
  • rapé oczyszcza i odblokowuje również kanały energetyczne, “detoksykując” je z tego, co nam szkodzi, ze wszelkich podczepień energetycznych
  • dzięki zawartości naturalnej nikotyny, rapé skutecznie stymuluje mózg do produkcji epinefryny, acetylocholiny i dopaminy, czyli kluczowych neuroprzekaźników odpowiedzialnych za uważność, skupienie i koncentrację. Rapé ma działanie stymulujące, otwiera głowę, stymuluje kreatywne myślenie i intuicję, pozwala myśleć całościowo, holistycznie. Poprawia odczuwanie i wyostrza zmysły
  • rapé cudownie nastraja do medytacji, sprawia, że jest się bardziej “tu i teraz”, nie błądzi myślami, łączy świat fizyczny z duchowym
  • szczególnie cenne jest wspierające działanie rapé podczas ceremonii Ayahuaski. Święta tabaka przyjmuje się często przed Ceremonią dla oczyszczenia, a następnie, w trakcie kiedy proces stoi w miejscu i potrzebne jest wyzwolenie od tego co nie służy – wyzwala energię oczyszczania i odpowiednio nastraja
  • szamani podkreślają pozytywny wpływ rapé na odwapnianie szyszynki – gruczołu, który jest odpowiedzialny między innymi za produkcję melatoniny oraz za jasnowidzenie, jasnosłyszenie i jasnoczucie. I chociaż fakt – nauka jeszcze nie dogoniła swoimi dowodami wiedzy rdzennych uzdrowicieli, nie da się jednak ukryć, że regularne przyjmowanie rape wzmacnia umiejętności percepcji pozazmysłowej i pracy z intuicją

To, jak zadziała na Ciebie rapé, zależy nie tylko od konkretnego rodzaju mieszanki, ale też od Twojej intencji, podejścia do ceremonii i stanu psychofizycznego, w jakim się znajdujesz. Jeśli nie czujesz się na siłach, nie jesteś przekonana/y, czy w danej chwili przyjęcie rapé będzie dobrym pomysłem, nie zmuszaj się, ale zastanów się, czy blokady, które czujesz, autentycznie wynikają ze świadomej decyzji, czy są raczej wynikiem strachu przed wyjściem ze swojej strefy komfortu, spotkaniem ze sobą “oko w oko” albo przekonaniem, że rapé to coś złego, niewłaściwego, które pozwoliłaś/eś sobie wdrukować przez współczesną kulturę.

Jak stosować świętą tabakę rapé?

Rapé można stosować na dwa sposoby: przyjmując w ceremonialnym podaniu przez drugą osobę bądź samodzielnie. Chociaż się różnią mechanizmem, celem każdej z tych metod jest wdmuchnięcie sproszkowanej mieszanki tabaki i innych roślina do nosa. W obu przypadkach ważna jest intencja, cierpliwość, czas, odpowiednie warunki. Głęboko przestrzegam przed przyjmowaniem rapé “byle jak”, z niesprawdzonego źródła, czy bez odpowiedniego duchowego nastawienia – w ten sposób nie wykorzystasz w pełni potencjału tej cudownej substancji.

Ile rapé należy przyjąć? To dość indywidualna kwestia, bo każdy z nas ma inną tolerancję. Przyjmuje się, że na początek warto przyjąć w ilości nie większej niż ziarnko grochu (po połowie do każdej dziurki). Warto podejść do tej kwestii intuicyjnie, na przykład zacząć od mniejszej ilości i w zależności od potrzeb ją zwiększać bądź nie.

Czym się różni podanie ceremonialne od samopodania rapé?

  • Podanie ceremonialne 

W klasycznej Ceremonii Rapé biorą aktywnie udział dwie osoby, a reszta grupy trzyma przestrzeń osobie przyjmującej rape . Szaman lub osoba prowadząca Ceremonię, nakłada rape do specjalnej, długiej bambusowej lub kościanej rurce, nazywanej tepi. Następnie “napełnia” medycynę intencją i wdmuchuje drugiej rape uczestnikowi Ceremonii. Tradycyjnie podanie rapé zaczyna się od lewej dziurki, która symbolizuje śmierć lub pożegnanie starego, a następnie przechodzi się do prawej dziurki, która symbolizuje odrodzenie lub powitanie nowego. Osobiście przykładam także rapé do wszystkich czakr osoby przyjmującej, aby wspomóc jej harmonizujące działanie. W trakcie ceremonii podania rapé pomiędzy podającym a otrzymującym wywiązuje się intymne połączenie, które wymaga wewnętrznej zgody obu stron na wymianę energii i oddechów. Ta zgoda jest niezwykle ważna dla możliwości przeprowadzenia procesów naprawczych duszy. Istotne jest też doświadczenie osoby podającej rapé – najlepiej, jeśli jest to ktoś, kto potrafi kontrolować swoje myśli i jest świadomy, że wraz z oddechem dzieli się uzdrawiającą energią. Ponadto, zanim taka osoba podaje rapé, powinna sama przyjąć medycynę, aby oczyścić swój umysł, ducha i ciało z tego, co zewnętrzne lub co mogłyby zakłócić proces. Nie przyjmuj rapé od osoby, której nie znasz lub która nie budzi Twojego zaufania, słuchaj swojego wewnętrznego głosu.

  • Samopodanie

Rapé można również podawać sobie samodzielnie za pomocą rurki w kształcie litery „V”, nazywanej kuripe. Jak to zrobić? Wystarczy nabrać rapé do końcówki aplikatora kuripe i umieścić w w nozdrzu. Drugi koniec trzeba przyłożyć do ust i wydmuchać zawartość drugiej końcówki do nosa, modulując oddech (może być głęboki i długi albo krótki i dynamiczny). Przed przystąpieniem do ceremonii, bardzo ważne jest ustalenie swojej intencji, ponieważ ta będzie kierowała energię w odpowiednim kierunku. Kolejność przykładania kuripe (wszystkie czakry, lewe i prawe ramię), jest taka sama jak w przypadku podawania ceremonialnego. Tu także ważne jest podanie medycyny do obu dziurek w nosie, jedna po drugiej – w ten sposób zharmonizujesz przepływajacą energię oraz obie półkule mózgowe.

Po przyjęciu rape w nosie i gardle może pojawić się śluz, flegma. Nie zatrzymuj wydzieliny ani jej nie połykaj. Najlepiej się jej pozbyć poprzez wypluwanie czy wydmuchiwanie do specjalnego kubeczka (tzw. splujka) lub bezpośrednio na ziemię, jeśli przyjmujesz rapé w naturze.

Poznaj rapé dostępne w LAPARICA:

1. Traditional Hunikuin

Silna, mocna i bezkompromisowa rape. Wymiatająca wszystko czego już nie potrzebujesz, co Ci nie służy, a co być może jeszcze trzyma Cię w miejscu. Doskonała do głębokich, uwalniających procesów.

2. Kuntanawa Río croa

Wzmacniająca rape zarówno mentalnie, duchowo jak i cieleśnie. Uspokaja umysł i wspomaga zdrowy, wewnętrzny dialog, by porozumieć się ze swoją Duszą odnośnie tego czego naprawdę potrzebujesz. Doskonała do medytacji.

3. Traditional Yawanawa

Rape o wszechstronnym uziemiającym i oczyszczającym działaniu. Dzięki swojej żeńskiej energii, przywraca równowagę tam gdzie tego potrzeba, a jednocześnie odblokowuje zastałą energię.

4. Yawanawa Cumaru

Szamańska, głęboko oczyszczająca rape o mocnym działaniu. Udrażnia przepływ energii szczególnie w obszarze gardła oraz płuc. Pomaga odnaleźć wewnętrzną równowagę, poprzez głębokie uziemienie, oraz sprowadzenie do odczuwania ciała, tak by mogło się z Tobą komunikować bez przeszkód.

5. Yawanawa Parica

Rape intensywnie pracująca w obszarze trzeciego oka i czakry korony. Doskonała do pracy z głębokim zrozumieniem wewnętrznego celu Duszy, pragnień płynących prosto z serca i komunikacji z własną intuicją. Wyjatkowa rape na cześć, której została nazwana nasza marka Laparica.

6. Kuntanawa Jarina

Uspokaja i wycisza, wprowadzając spokój i harmonię zarówno do ciała, ducha jak i umysłu. Jej wyjatkową właściwością jest tworzenie subtelnej tarczy ochronnej, która zapewnia niewidzialność Twojej aury dla zewnętrznych energetyk. Z tego powodu rape Jarina to doskonała towarzyszka bezpiecznych podróży sennych.

7. Kuntanawa Hayape

Doskonała do głębokiej pracy z emocjami. Daje ukojenie energetyczne, harmonizując wszystkie czakry. Jest subtelna, a zarazem przynosi głębokie zrozumienie własnego Ja i wewnętrznych procesów.

8. Nukini Floresta

W łagodności tkwi prawdziwa siła tej rape. Pozwala się połączyć z wewnętrznym wiedzeniem, na głębokim, duchowym poziomie. Przynosi ukojenie, oczyszcza energetyczne blokady i czyści zewnętrzne, szkodliwe naleciałości. Kobiety z plemienia Nukini przygotowują tę rape dodając jej wyjatkowego, delikatnego zapachu.

9. Kuntanawa Tsunu

Główny składnik to roslina silnie oczyszczająca i wspomagająca trawienie. Rape ta pracuje szczególnie z czakrą korony, trzeciego oka i splotu słonecznego, oczyszczają i udrażniając zablokowane kanały. Sprowadza do ciała i do obecności w tu i teraz, tak by zobaczyć w autentyczności to co jeszcze Ci nie służy, oraz to czego potrzebujesz w swoim życiu wiecej by zrównoważyć swoją energetykę. To prawdziwa uwalniająca moc kobiecej, zdecydowanej energii.

10. Traditional Nukini

Mocna, męska przeszywająca energia, która odcina to co Ci szkodzi i pozwala zobaczyć siebie w prawdzie. Przyjmowana z odpowiednią intenjcą pozwala odciąć się od ciężkich, negatywnych energii a nawet uzależnień. Przywraca spokój ducha i harmonię nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

11. Kuntanawa Nawa

Mocna, intensywna mieszkanka z nutą mięty. Głęboko oczyszcza, daje klarowność widzenia sytuacji i rozświetla zamglony umysł. Rape Kutanawa Nawa jest doskonałą towarzyszką w chwilach gdy masz poczucie wewnętrznego zagubienia. Przynosi trzeźwość osądu i pozwala z uważnością spojrzeć na to co do tej pory było niejasne.

Poznaj plemiona:

Plemię KUNTANAWA zamieszkuje brzegi górnego Tagu, na terenie Rezerwatu Wydobywczego Alto Juruá (Resex), położonego na zachodnim krańcu stanu Acre, w gminie Marechal Thaumaturgo. Mieszanki tego plemienia dostępne w Laparica – Rapé KUNTANAWA NAWA, Rapé KUNTANAWA TSUNU, Rapé KUNTANAWA HAYAPE, Rapé KUNTANAWA JARINA oraz Rapé KUTANAWA RIO CROA.

Plemię YAWANAWA zamieszkuje tereny położone wzdłuż rzeki Gregorio. Mieszanki tego plemienia dostępne w Laparica – Rapé YAWANAWA PARICA, Rapé TRADITIONAL YAWANAWA oraz Rapé YAWANAWA CUMARU.

Plemię HUNI KUIN zamieszkuje tereny położone wzdłuż rzeki Purus i Curanja w Peru oraz rzek Tarauacá, Jordão, Breu, Muru, Envira, Humaitã i Purus w Brazylii.  Mieszanka dostępna w Laparica – TRADITIONAL HUNIKUIN

Plemię NUKINI zlokalizowane jest w samym sercu Acre, regionie doliny Juruá. Mieszanki tego plemienia dostępne w Laparica – Rapé TRADITIONAL NUKINI oraz  Rapé NUKINI FLORESTA.

Surowce do rapé są zbierane, a następnie suszone, tylko i wyłącznie z terenów lasu tropikalnego, zamieszkałych przez dane plemię, co czyni nazywaną przez niektórych – świętą tabakę – produktem unikatowym. Mieszanki rapé różnią się między sobą kompozycją, proporcjami i składem roślin; są przygotowywane przez wykwalifikowanych uzdrowicieli plemienia w oparciu o wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie, w ścisłej tajemnicy przed członkami z plemienia. 

Czy rapé ma skutki uboczne?

Rapé to substancja bazująca na roślinach, bezpieczna w stosowaniu. O ile oczywiście podchodzi się do niej z należytym szacunkiem – jak do medycyny, nie używki sprzyjającej rozrywce. Możliwe jest wystąpienie zaraz po aplikacji chwilowych objawów w postaci zawrotów głowy, przyspieszonego bicia serca, przyspieszonych ruchów w jelitach, biegunki czy nawet wymiotów, jednak te wszystkie objawy bardzo szybko mijają (o ile w ogóle wystąpią) i stanowią część procesu.. Jeśli wystąpią wspomniane objawy, oznacza to, że Twoje ciało i energetyka szczególnie potrzebują oczyszczenia i uzdrowienia.

Spróbuj poczuć co w danej chwili puszczasz, dlaczego Ci jest niedobrze czy nawet czym wymiotujesz. Kto czerpie z Twojej energii bez Twojego pozwolenia? Poproś ducha rape, by pomógł Ci stanąć w prawdzie. Ten proces, choć dużo łagodniejszy i krótszy, może w pewnych momentach przypominać oczyszczanie podczas Ceremonii Ayahuasca. Z tego powodu, zwłaszcza w pierwszym kontakcie z rapé, daj sobie maksymalnie dużo komfortu i przestrzeni, na przykład w postaci wygodnych poduszek, na których można się oprzeć, kiedy poczujesz, że zaczyna się proces oczyszczania. Warto robić to w pobliżu toalety, a pod ręką warto mieć chusteczki, wodę albo sok owocowy, który w razie potrzeby zasili organizm naturalnymi cukrami.

Produkt nie jest do spożycia. Wykorzystywanie i zastosowanie tego konkretnego produktu jest w decyzji, odpowiedzialności i na ryzyko klienta. Rapé to substancja bazująca na roślinach. Należy podchodzić do niej z należytym szacunkiem – jak do medycyny, nie używki sprzyjającej rozrywce. Nie jest narkotykiem ani nielegalną substancją – to produkt, który w swojej czystej, naturalnej postaci możesz bez przeszkód stosować czy przechowywać. Pamiętaj: rapé nie należy łączyć z alkoholem ani stosować w czasie ciąży. Ze względu na zawartą w mieszance nikotynę, rapé może prowadzić do uzależnienia, jeśli jest stosowana zbyt często czy jak używka. Rapé nie należy połykać.